31. Paberist helikopter

Piisab vaid paberist ja kirjaklambrist ning rõõmu ja nalja jagub pikaks ajaks.

Vahendid

 • helikopteri šabloon
 • kirjaklamber
 • käärid

Juhend

 1. Printige etteantud šabloon välja või skitseerige see ise paberi peale.

 2. Lõigake šabloon välja. Lisaks ristküliku kujule tuleb tahud A ja B omavahel lahku lõigata kuni keskmise punktiirini ning tahud C ja D keskmest lahti lõigata pidevat joont pidi.

 3. Mööda punktiire tuleb voltida. Tahk A tuleb voltida ette ning tahk B tahapoole. Lisaks tuleb tahud C ja D keskele kokku voltida ning viimaks ka alumine äära (u 1 cm jagu) ülespoole voltida. Alumine, kitsam ots kinnita kirjaklambriga. Helikopter ongi valmis!

 4. Kopteri lennutamiseks tuleb see tõsta kõrgele pea kohale ning lihtsalt lahti lasta. Proovige ka kindlasti näiteks tooli peale ronides kopterit lennutada, nii on lend pikem.

  Seletus

  Miks kopter niimoodi keerlema hakkab? Kopteri kukkumist takistav õhk surub kopteri labasid pidevalt ülespoole. Kuna need on aga ülejäänud kopteri küljes kinni, on osa õhku sunnitud liikuma laba külgedele, mis omakorda surub kopterit küljele. Kuna labasid on kaks ning õhk surub mõlemat laba, kuid vastassuunaliselt, siis hakkabi kopter tiirlema, mitte ei liugle ära ühele küljele.

  Kas oled kunagi sügiseti vahtrapuu alt vahtra seemneid korjanud ning neid endale ninaks ette kleepinud? Ehk oled ka märganud, kuidas need alla kukuvad? Täpselt samamoodi keereldes nagu meie paberist helikopter!

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!