fbpx

30. Kirjaklambrist paat

Paneme kirjalambrid vee peale ujuma.

Vahendid
majapidamis- või tualettpaber
kirjaklambrid
kauss
pliiats
vesi

a. Vala kaussi vett.
b. Esmalt proovige lapsega koos lihtsalt üks kirjaklamber vee peale ujuma panna. See ei taha ilmselt hästi õnnestuda.
c. Nüüd rebige majapidamispaberist väike, kirjaklambrist pisut suurem ruuduke ning asetage see veepinnale ujuma. Nüüd asetaga kirjaklamber paberitüki peale.
d. Kui paber on läbi vettinud, vajub see põhja ning kirjaklamber jääb pinnale püsima. Kui paber ise põhja ei vaju, torkige seda pliiatsi või mõne teise terava esemega kausi põhja poole.
Kirjaklamber jääb pinnale püsima tänu vee pindpinevusele – “kile” mis tekib vee peale tänu sellele, et vee osakesed hoiavad üksteisest kõvasti kinni. Kui aga proovime kirjaklambrit niisama vee peale asetada, ei õnnestu seda ujuma saada sellepärast, et kirjkalamber on siiski piisavalt “terav”, et vee pindpinevus lõhkuda. Kui teeme seda aga tasakesi ja paberi abiga, on vee pindpinevus piisavalt tugev, et kerget klambrit üleval hoida.

Kas oled kunagi märganud, kuidas väikesed vesikirbud mööda vee pinda edasi “jooksevad”? Selleks kasutavad nad ära üht vee omadust – pindpinevus. See on justkui imeõhuke kile vee pinnal, mis saab väga kergeid asju kanda. Ka kirjaklamber on väga kerge ning kui selle sinna vaikselt asetame, püsib ka see vee pinnal. Siiski vajame pisut paberi abi, sest inimkäsi pole kunagi piisavalt täpne ja rahulik, et klamber niisama vee pinnale jääks.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!