30. Kirjaklambrist paat

Paneme kirjaklambrid vee peale ujuma.

Vahendid

 • majapidamis- või tualettpaber
 • kirjaklambrid
 • kauss
 • pliiats
 • vesi 

Juhend

 1. Vala kaussi vett.
 2. Esmalt proovige lapsega koos lihtsalt üks kirjaklamber vee peale ujuma panna. See ei taha ilmselt hästi õnnestuda.
 3. Nüüd rebige majapidamispaberist väike, kirjaklambrist pisut suurem ruuduke ning asetage see veepinnale ujuma. Nüüd asetaga kirjaklamber paberitüki peale.
 4. Kui paber on läbi vettinud, vajub see põhja ning kirjaklamber jääb pinnale püsima. Kui paber ise põhja ei vaju, torkige seda pliiatsi või mõne teise terava esemega kausi põhja poole. 
  Seletus

  Kirjaklamber jääb pinnale püsima tänu vee pindpinevusele – “kile” mis tekib vee peale tänu sellele, et vee osakesed hoiavad üksteisest kõvasti kinni. Kui aga proovime kirjaklambrit niisama vee peale asetada, ei õnnestu seda ujuma saada sellepärast, et kirjkalamber on siiski piisavalt “terav”, et vee pindpinevus lõhkuda. Kui teeme seda aga tasakesi ja paberi abiga, on vee pindpinevus piisavalt tugev, et kerget klambrit üleval hoida.

  Kas oled kunagi märganud, kuidas väikesed vesikirbud mööda vee pinda edasi “jooksevad”? Selleks kasutavad nad ära üht vee omadust – pindpinevus. See on justkui imeõhuke kile vee pinnal, mis saab väga kergeid asju kanda. Ka kirjaklamber on väga kerge ning kui selle sinna vaikselt asetame, püsib ka see vee pinnal. Siiski vajame pisut paberi abi, sest inimkäsi pole kunagi piisavalt täpne ja rahulik, et klamber niisama vee pinnale jääks.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!