28. Puhu see õhupall täis

Ülesanne on lihtne: puhu õhupall täis. Miks see siis nii raske on?

Vahendid

 • õhupall
 • vähemalt 0,7l plastpudel
 • käärid

Juhend

 1. Ära lase lapsel katse esimest sammu näha.Võta pudel ning tee kääridega pudeli alla osasse väikene auk. Auk ei tohi olla suurem, kui sinu pöial.
 2. Aja õhupall pudeli sisse (kuid ära lase sel pudelisse kukkuda) ning palu lapsel see õhupall sinna pudeli sisse täis puhuda. Kui laps proovib puhuda, hoia oma pöial rahulikult eelnevalt tehtud augu ees. Laps ei saa õhupalli pudelisse puhutud.
 3. Nüüd puhu ise õhupall pudelisse kuid seekord ära hoia näppu tehtud augu ees. Õhupall peaks ilusti täituma.
 4. Avalda lapsele saladus ning lase tal uuesti proovida.
  Seletus

  Kuigi pudel tundub esmapilgul tühi, on see tegelikult täidtud õhuga. Kui proovime niisama õhupalli pudelisse puhuda, siis see ei õnnestu, sest pudelis pole ruumi, õhk ei saa kuhugi eest ära liikuda ning palli puhumine pudelisse on võimatu. Kui laseme aga õhul augu kaudu pudelist välja minna, saab õhupall ise täitudes õhu välja suruda ning tühja koha asemele minna.

  Lisaks eelnevale seletusele võid näiteks tuua rahvast täis ruumi. Kui ruumis on palju inimesi ja sinna juurde enam ei mahu, tuleb ruumi teises otsas olev uks lahti teha, et mõned inimesed saaksid väljuda ja uued ruumi astuda. Ka pudel on eelnevalt õhku täis. Kui laseme õhul pudelis olevast august väljuda, saab õhupall selle väljunud õhu asemele tulla.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!