27. Puhume pudelisse

Lihtne väljakutse, mis esmapilgul tundub lihtne, kuid tihti osutub arvatust hoopis keerulisemaks.

Vahendid

 • kõrs

 • pudel

 • paberist kuulike

Juhend

 1. Vajadusel kortsuta paberist valmis üks väike, natuke suurem kui poole pudelisuu suurune kuulike. Kuulike peab siiski saama vabalt pudelisse ja sellest välja.
 2. Pane pudel lauale külile ning tehtud kuulike pudelisuusse “istuma”.
 3. Palu lapsel läbi kõrre kuulike pudelisse puhuda. Kas õnnestus?
  Seletus

  Saladus peitub pudelis. Kuigi pudel tundub esmapilgul tühi, on see tegelikult täidetud õhuga, mis seisab. Kui proovime läbi kõrre kuulikest pudelisse puhuda, tekitame õhu liikumise ning liikuva õhu rõhk on alati väiksem kui seisva õhu oma. Kuna aga õhk tahab alati suurema rõhuga alalt liikuda väiksema rõhuga kohta, lükkabki pudeli seest liikuma hakkav õhk kerge kuulikese pudelisuu eest ära. Teadusmaailmas tuntakse seda nähtust kui Bernoulli printsiip.

  Esmalt seleta lapsele, et õhk koosneb osakestest. Kui õhk ei liigu, jagub neid osakesi igale poole enam-vähem võrdselt. Kui me aga puhume, hakkab õhk liikuma. Liikuvas õhus ei jagu õhu osakesi aga enam võrdselt. Kui puhume pudelisuu ette, liiguvad õhu osakesed sealt ära. Kuna loodus tühja kohta ei salli, liiguvad sinna ruttu pudelist asemele uued osakesed, tõmmates enda liikumisega kaasa ka paberkuulikese.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!