fbpx

26. Vesi tagurpidi klaasis

Teaduskatsete klassikasse kuuluv katse, mis väärib alati kordamist.

Vahendid
taldrik
teeküünal
tikud
vesi
läbipaistev klaas

a. Vala taldrikule vett ning aseta sinna keskele küünal.
b. Süüta küünal ja lase sel mõni sekund põleda.
c. Seejärel aseta klaas tagurpidi küünla peale.
d. Katse õnnestumisel peaks küünal ära kustuma ning veetase klaasi tõusma.

Tihti arvatakse ekslikult, et vesi tõuseb klaasi seal tekkinud vaakumi tõttu. Tegelikult see päris nii ei ole. Vaakum on õhu puudumine, küünal kulutab ära vaid klaasis oleva hapniku, mitte kogu õhu. Tegelikult on tegemist õhu jahtumisega. Küünal soojendab õhku klaasis. Hapniku otsa saamisel küünal kustub ning ülessoojendatud õhk klaasis jahtub. Kuna teadupoolest jahedam õhk on väiksema ruumalaga, siis täidetakse tühjaks jäänud ruum esimese võimaliku asja ehk veega.

Sama efekti kohtame näiteks plastpudelit külmkapis hoides. Olete märganud, et kui võtame külmkapist mõne pooltühja plastpudeli välja, on see oma kujult pisut lopergune. Alles siis, kui pudeli avame, võtab see oma normaalse kuju. Õhk, mis enne pudeli külmkappi asetamist, oli pudeli sees toa soe, jahtus külmkapis maha ning tema ruumala muutus väiksemaks. Selle tühjaks jäänud ruumi täitis kergesti ortsuv plastpudel, mis tõmbaski kokku.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!