25. Liugleja

Lõbus ja lihtne lennumasina meisterdamine, tore vaheldus tavalistele paberlennukitele.

Vahendid

 • kõrs
 • A4 paber koopiapaber
 • käärid
 • liimipulk
 • kleeplint/teip

Juhend

 1. Valmistage lennumasin: lõika tavalisest koopiapaberist üks pikk, umbes 2 x 30 cm suurune riba (A4 pikema külje pikkus) ning teine, umbes 2 x 20 cm riba (A4 lühema külje pikkus). Liimige mõlemad ribad kokku rõngasteks. Tulemuseks on üks väike ning üks suur rõngas. Nüüd võtke kõrs (painduv osa lõigake ära) ning kleepige ühte kõrre otsa suur ning teise otsa väike paberist rõngas.
 2. Õppige masinat lennutama: lennumasinat lennutatakse väiksem rõngas eespool. Maksimaalse lennukauguse saavutamiseks peaks käe nimetissõrm katma liuguleja kõrreotsa (see ots, kus on kleebitud suurem rõngas) ning pöial ja keskmine sõrm hoiavad liuglejat kinni. Lennutamise alguses tuleb koos viskega ka nimetissõrmega liugurit n-ö tagant tõugata. Võib proovida ka nagu tavalist paberlennukit lennutada, kuid siis ei lenda liugleja nii kaugele.
  Seletus

  Lennumasinat vaadates tundub, justkui poleks sellel mingit võimet õhus püsida, siiski teeb liugleja seda päris hästi. Liugleja püsib õhus hästi seetõttu, et rõngad aitavad kõrt stabiliseerida. Lihtsalt kõrt visates ei suuda me seda kunagi nii otse visata, et mõni tekkiv õhuvool seda trajektoorilt kõrvale ei lükka. Kõrre külge aga rõngaid asetades anname õhule suurema kandepinna ning suuname selle ilusti mööda kõrt libisema.

  Niisama kõrt visates see just hästi ei lenda, sest kõrs on väga kerge ja kaldub lihtsalt teelt kõrvale. Paberrõngaste lisamine annab juurde nii raskust kui ka tekitab kõrrele n-ö tiivad, mis õhu enda alla kinni võtavad ning kõrt edasi kannavad.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!