23. Külm või kuum

Lihtne katse üllatava tulemusega, mis ajab kõigi kompimismeeled natuke segadusse.

Vahendid

 • 3 kaussi
 • külm vesi
 • kuum vesi
 • toa soe vesi 

Juhend

 1. Aseta kolm kaussi järjest lauale ning täida veega järgnevalt: vasakpoolsesse kaussi vala kuum (kuid mitte kõrvetav) vesi, keskmisesse toa soe ning parempoolsesse külm vesi.
 2. Palu lapsel asetada üks käsi kõige vasakpoolsemasse kaussi ning teine kõige parempoolsemasse. Hoidke käsi niimoodi vees umbes 40-50 sekundit.
 3. Nüüd lase lapsel mõlemad käed panna keskmisesse kaussi. Kas keskmise kausi vesi on soe või külm?
  Seletus

  Tegelikult ei ole vesi ei külm ega soe ning samaaegselt on see mõlemat. Inimese nahk ei taju temperatuuri absoluutselt ehk me ei oska oma nahaga öelda, kas väljas on 5, 10 või 15-kraadi sooja. Meie nahk võrdleb pidevalt olukorda eelneva olukorraga ning kui eelnevalt oli käsi külmas vees, tundub nüüd toasoe vesi kuumana ning kuumas vees olnud käsi tunneb seda vastupidiselt just külmana.

  Lisaks eelnevale seletusele võid lapsele näiteks tuua sauna. Sauna minnes tundub eesruumis temperatuur täiesti mõnus või isegi pisut palav. Kui aga saunast välja astume, on eesruum hoopis külm, kuigi tegelikult ei ole seal õhutemperatuur muutunud. Seda just sellepärast, et meie nahk võrdleb temperatuuri alati eelnevaga.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!