22. Vurisev õhupall

Õhupallid teevad pauku või plärisevad tühjaks minnes. Kuidas aga õhupall vurisema panna?

Vahendid

 • õhupall
 • mutter

Juhend

 1. Võta mutter, pane õhupalli sisse, puhu õhupall täis ning seo kinni.
 2. Võta õhupalli kinniseotud otsast ühe käega kinni ning hakka seda ringjate randmeliigutustega keerutama. Varsti peaks kostuma heli, nagu õhupall vuriseks või kisaks.
  Seletus

  Katse seletus on järgnev: õhupallis keerlev mutter paneb oma kandilise kujuga õhupalli seinad enda ümber liikuma ja vibreerima. Kuna heli on teaduspoolest lihtsalt õhulainete liikumine, siis liikuvad õhupalli seinad panevad liikuma, lainetama ja põrkuma nii õhupallis kui ka sellest väljapool oleva õhu. See õhk jõuabki lainetena meie kõrva, mida omakorda kuuleme helina.

  Lisas eelnevale seletusele võid lapsele lisaks seletada, et katse töötab ainult mutriga, sest see on n-ö nurgeline. Näiteks mündiga katse ei tööta, sest õhupalli sees keereldes liigub see sujuvalt mööda õhupalli pinda edasi ning ei “raputa” kuidagi õhupalli.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid katseid koos vahenditega?

  Põnevates tegevuskastides on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese tegevuskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!