21. Nööritelefon

Klassikaline teaduskatse, mida ilmselt kõik meist on kunagi lapsepõlves proovinud.

Vahendid

 • 2-3 m nööri
 • 2 papptopsi
 • käärid

Juhend

 1. Tee papptopside põhja väikesed augud, aja kummastki üks nööriots läbi ning seo kinni. Nööritelefon ongi valmis!
 2. Telefoniga rääkimiseks võtke lapsega kumbki kätte üks tops, hoidke nööri võimalikult pingul ning samal ajal kui üks topsi sisse sosistab, peab teine hoolikalt topsi kõrva vastas hoides kuulama.
  Seletus

  Tegelikult on katse seletus imelihtne. Heli levib mööda õhku lainetena, mis panevad lainetama meie kõrvas oleva kile ning meie aju tõlgendab selle lainetuse ümber heliks. Siinkohal panevad meie häälepaelad lainetama õhu topsis, see omakorda paneb lainetama nööri, mis veel ise omakorda paneb lainetama õhu teises topsis ning teise topsi omanik kuuleb seda õhu lainetust helina.

  Lisaks eelnevale seletusele võid lapsele kindlasti juurde lisada, et katse töötab ainult juhul, kui nöör on korralikult pingul. Kui nöör ripub lõdvalt, kaob meie tekitatud lainetus nööri sees vahepeal ära ning nöör ei suuda teises topsis piisavalt õhku vibreerima panna.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!