20. Kummas suunas?

Valmistame ise imelihtsate vahenditega läätse ning uurime, kuidas see meie nähtavat pilti mõjutab.

Vahendid

 • marker/vildikas
 • A5 koopiapaber
 • vesi
 • läbipaistev ümmargune
 • joogiklaas/purk

Juhend

 1. Voldi paber pooleks, nii et saaksid selle ääre peale seisma panna. Umbes poole peale joonista vasakule või paremale osutav nool. Nool ei tohiks paberi äärest olla kõrgemal kui poole purgi/klaasi kõrgus.
 2. Vala purk vett täis ning aseta noole ette. Olenevalt noole suurusest tuleb purk asetada 10-20 cm kaugusele. Vaatage läbi purgi noole poole. Kas nool näitab endiselt joonistatud poolele?
 3. Vajadusel säti purgi kaugust noolest. Kaugus oleneb purgi kumerusest.
  Seletus

  Veega täidetud kumera kujuga purk moodustab tegelikult läätse. Läbi luubi (mis on ka lääts) vaadates saame tihti luupi vaadeldavale esemele liiga lähedale või kaugele pannes ümber keeratud pildi. Ka purgi ja noolega toimub sarnane efekt.

  Lapsele võib eelneva seletuse mõistmine pisut keeruline olla. Lihtsam on seletada, et noolelt tagasi põrkav valgus muudab enne meie silma jõudmist purgis suunda ning noole otsast tulev valguskiir jõuab meie silma teiselt poolt.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Pane ennast siin kirja, et saaksid teavituse, kui uus postitus on Sulle lugemiseks saadaval! Lisaks saadame infokirja, kus anname teada uutest postitustest blogis, põnevatest pakkumistest ning ka erilistest sündmustest. Lubame, et me hakka saatma Sulle rämpsu! Saadame ainult sellist sisu, mida sooviksime ka ise lugeda!

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!