fbpx

20. Kummas suunas?

Valmistame ise imelihtsate vahenditega läätse ning uurime, kuidas see meie nähtavat pilti mõjutab.

Vahendid
marker/vildikas
A5 koopiapaber
vesi
läbipaistev ümmargune joogiklaas/purk

a. Voldi paber pooleks, nii et saaksid selle ääre peale seisma panna. Umbes poole peale joonista vasakule või paremale osutav nool. Nool ei tohiks paberi äärest olla kõrgemal kui poole purgi/klaasi kõrgus.
b. Vala purk vett täis ning aseta noole ette. Olenevalt noole suurusest tuleb purk asetada 10-20 cm kaugusele. Vaatage läbi purgi noole poole. Kas nool näitab endiselt joonistatud poolele?
c. Vajadusel säti purgi kaugust noolest. Kaugus oleneb purgi kumerusest.

Veega täidetud kumera kujuga purk moodustab tegelikult läätse. Läbi luubi (mis on ka lääts) vaadates saame tihti luupi vaadeldavale esemele liiga lähedale või kaugele pannes ümber keeratud pildi. Ka purgi ja noolega toimub sarnane efekt.

Lapsele võib eelneva seletuse mõistmine pisut keeruline olla. Lihtsam on seletada, et noolelt tagasi põrkav valgus muudab enne meie silma jõudmist purgis suunda ning noole otsast tulev valguskiir jõuab meie silma teiselt poolt.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!