fbpx

2. Vesi üle pea

Veeklaasi ei taha ilmselt keegi oma pea kohal tagurpidi keerata. Meie teeme seda ikkagi! Ja jätame kõik veel kuivaks ka!

Vahendid
0,5 l plasttops
2 m nööri
käärid
vesi
plastkarp

a. Tee plastkarbi nelja nurka augud ning seo neist läbi u 1 m pikkused nöörijupid, nii et karbile tekiksid nööridest sangad.
b. Vala topsi vett ning aseta veega tops karpi.
c. Lase karp rippu ning hakka seda vaikselt edasi-tagasi kiigutama. Kui hoog on juba piisavalt suurt, tee topsiga 360-kraadiseid tiire, n-ö üle võlli.

Kui topsi koos alusega keerutada, siis sunnime seda pidevalt oma suunda muutma. Topsis olev vesi tahab aga pidevalt edasi liikuda otse ja sirgjooneliselt. Seega vesi otsekui tõugatakse topsi ja ta ei saa välja voolata.

Lastel on lihtsaim aru saada nii: keerutades topsi, paneme selles oleva vee koos topsiga liikuma. Selle asemel, et topsist välja voolata, tahab vesi topsiga kaasa liikumist jätkata ning saamegi vett täis topsi oma pea kohal keerutada.

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!