2. Vesi üle pea

Veeklaasi ei taha ilmselt keegi oma pea kohal tagurpidi keerata. Meie teeme seda ikkagi! Ja jätame kõik veel kuivaks ka!

Vahendid

 • 0,5 l plasttops
 • 2 m nööri
 • käärid
 • vesi
 • plastkarp

Juhend

 1.  Tee plastkarbi nelja nurka augud ning seo neist läbi u 1 m pikkused nöörijupid, nii et karbile tekiksid nööridest sangad.
 2.  Vala topsi vett ning aseta veega tops karpi.
 3. Lase karp rippu ning hakka seda vaikselt edasi-tagasi kiigutama. Kui hoog on juba piisavalt suur, tee topsiga 360-kraadiseid tiire, n-ö üle võlli.
  Seletus

  Kui topsi koos alusega keerutada, siis sunnime seda pidevalt oma suunda muutma. Topsis olev vesi tahab aga pidevalt edasi liikuda otse ja sirgjooneliselt. Seega vesi otsekui tõugatakse topsi ja ta ei saa välja voolata.

  Lastel on lihtsaim aru saada nii: keerutades topsi, paneme selles oleva vee koos topsiga liikuma. Selle asemel, et topsist välja voolata, tahab vesi topsiga kaasa liikumist jätkata ning saamegi vett täis topsi oma pea kohal keerutada.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Pane ennast siin kirja, et saaksid teavituse, kui uus postitus on Sulle lugemiseks saadaval! Lisaks saadame infokirja, kus anname teada uutest postitustest blogis, põnevatest pakkumistest ning ka erilistest sündmustest. Lubame, et me hakka saatma Sulle rämpsu! Saadame ainult sellist sisu, mida sooviksime ka ise lugeda!

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!