19. Kaduv münt

Saame teada, mida tähendab valgus ja selle murdumine erinevate keskkondade pinnal.

Vahendid

 • münt
 • läbipaistev joogiklaas/purk
 • vesi

Juhend

 1. Pane münt klaasi alla. Kas münti on näha?
 2. Vala klaasi vett. Kas münt on endiselt nähtav?
  Seletus

  Selles katses teeb valgus meiega trikke. Kuna valgus liigub vees teise kiirusega kui õhus, siis tähendab see seda, valgus murdub vee ja õhu piiril ehk muudab oma liikumise suunda. Kallates klaasi vett, murduvad mündilt tulevad valguskiired nii, et need meie silma enam ei jõua ning münt “”kaob ära””.

  Eelnevalt seleta lapsele pisut, kuidas nägemine üldse toimib. Selleks, et inimene näha saaks, on vaja valgust. Valgus (mis tuleb näiteks päikeselt või lambipirnist) tuleb allikast välja valguskiirtena. Need valguskiired põrkuvad erinevate asjade vastu ning peegelduvad sealt tagasi meie silma. Seetõttu saamegi me asju näha, sest valguskiired tulevad nende asjade pealt meie silma. Kuna need kiired muudavad vette jõudes suunda ei jõua mündilt tagasi põrkav valgus meie silma ja veeklaasi alla jäänud münt ongi meile “”nähtamatu””.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!