18. Värviline vurr

Väikese lisandiga klassikaline nööbivurr. Igaüks peaks vähemalt korra lapsepõlves ühe vurri meisterdama.

Vahendid

 • lame nööp
 • A4 paber
 • vildikad/värvipliiatsid
 • liim
 • käärid
 • peenike nöör

Juhend

 1. Lõika paberist välja kaks sama suurt, umbes 5 cm läbimõõduga ringid. Kaunistage mõlemad ringid ühelt poolt ära.
 2. Lõika paras jupp nööri, umbes 80 cm peaks piisama.
 3. Tee mõlema paberist ringi sisse kaks auku, sama laialt, kui on nööril.
 4. Aja nöör läbi paberringide ning nööbi, nii et nööp jääks kahe paberringi vahele. Seo ringiks kokku.
 5. Liimi ringid omavahel äärt pidi kokku, et nööp jääks nende vahele varju.
 6. Õppige koos lapsega vurri keerutama. Hea on seda seletada nii: teed oma nimetissõrmedest 2 „konksu“ ning võtad vurri nende konksude otsa. Keerutamiseks hoiad üht kätt paigal ning teisega hakkad õhus ringe joonistama. Kui tundub, et piisavalt ringe on joonistatud, hakkad nööri mõlemast otsast tõmbama ning siis jälle vabaks laskma, tõmbama ja vabaks laskma.
  Seletus

  Mis on vurri tööpõhimõte? Ajades nööri väga keerdu, tahab see meie tõmbamise peale oma tavalise, mitte keerdus kuju võtta. Niimoodi tagasi liikudes tõmbaba ta endaga kaasa ka oluliselt raskema nööbi, mis omakorda ei ole nõus seisma jääma kui nöör ise keerust lahti saab. Nööp tahab edasi liikuda ja teebki seda, tõmmates endaga kaasa nööri, mis uuesti keerdu läheb ning kõik kordub. Lisaks tasub selle katse juures tasub jälgida, kuidas eelnevalt kaunistatud ringidel hakkavad värvid keerutades segunema ning uusi värve andma.

  Lisaks eelpool toodud seletusele, võid lapsele tuua näiteks ka auto kiire pidurdamise. Kui auto järsku pidrudab, kaldume kõik autos pisut ettepoole. Nöör hakkab nööpi pidurdama, aga nööp ei taha kohe seisma jääda ja keerleb teisele poole edasi.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!