17. Kommi vikerkaar

Seda katset võib ilmselt lõputult korrata ning iga kord on see täpselt sama vaimustav kui esimesel korral.

Vahendid

 • Skittles kommid
 • soe vesi
 • kruus
 • ühevärviline taldrik (soovitatavalt valge)
 • supilusikas

Juhend

 1. Täida kruus kraanist võimalikult sooja veega.
 2. Aseta kommid taldrikule ringi kujuliselt. Ära moodusta väga suurt ringi, umbes 8-12 cm läbimõõduga ring on täiesti paras.
 3. Hakka lusikaga kommiringi keskele sooja vett lisama. Tee seda nii kaua kuni vesi ulatub kõikide kommideni, kuid mitte neist kaugemale.
 4. Jälgige, kuidas värvid segunemata taldriku keskele „voolavad“.
  Seletus

  Kommid värvivad vett, sest nad on tehtud vees hästi lahustuvatest ainetest.
  Värvid ei segune, sest taldrik ega vesi ei liigu, vaid kommid saavad „rahulikult“ lahustuda ning nendest tulev värv liigub kergeimat teed edasi. Nii kui vett natukenegi liigutada, segunevad värvid üsna ruttu ja tekib pruuni värvi vesi.

  Oleme kõik näinud, kuidas kuuma tee sisse suhkurt pannes see vee sisse ära „kaob“ ehk ta lahustub. Sama on kommidega. Need on magusad ehk suures osas suhkrust tehtud ning lahustuvad vees hästi. Kui suhkur on eelnevalt toiduvärviga värvitud, muutub ka vesi, milles seda lahustatakse, värviliseks.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!