16. Pardipill

Laste suur lemmik, vanemad seda katset nii väga ei armasta. Siiski tasub ikkagi järgi proovida.

Vahendid

 • laiem kõrs
 • käärid

Juhend

 1. Kui kõrrel on painutatav osa, lõika see ära.
 2. Võta kõrre ots, vajuta see laiaks ning lõika tekkinud lameda otsa nurgad ära. Kõrt uuesti lahti lastes peaks tekkima justkui kahe haruga ora või kahvel.
 3. Pilli mängimiseks pane uus terav ots huulte vahele ning puhu. Kui alguses ei peaks õnnestuma, proovi pilli asendit muuta.
 4. Võite ka erinevate kõrte pikkustega katsetada, mida lühem kõrs seda kõrgem heli
  Seletus

  Puhudes läbi kõrre hakkavad teravad otsad üksteise vastu vibreerima ning tekitavad heli. Heli pole midagi muud kui õhu korrapärane (ja väga tihe) võnkumine, mis omakorda paneb võnkuma meie kõrvas oleva kõrvakile ning meie aju tõlgendab seda helina.

  Heli on õhu ühtlane lainetena liikumine. Liikuv õhk paneb vibreerima meie kõrvas asuva kile ning meie aju “”tõlgendab”” seda helina. Kõrre teravad otsakesed hakkavad huulte vahel vibreerima ning panevad liikuma õhu kõrre sees ja ümber. See õhk jõuab lainetena meie kõrva ning kuulemegi plärina taolist heli.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!