fbpx

16. Pardipill

“Laste suur lemmik, vanemad seda katset nii väga ei armasta. Siiski tasub ikkagi järgi proovida.

Vahendid
Laiem kõrs
Käärid

a. Kui kõrrel on painutatav osa, lõika see ära.
b. Võta kõrre ots, vajuta see laiaks ning lõika tekkinud lameda otsa nurgad ära. Kõrt uuesti lahti lastes peaks tekkima justkui kahe haruga ora või kahvel.
c. Pilli mängimiseks pane uus terav ots huulte vahele ning puhu. Kui alguses ei peaks õnnestuma, proovi pilli asendit muuta.
d. Võite ka erinevate kõrte pikkustega katsetada, mida lühem kõrs seda kõrgem heli

Puhudes läbi kõrre hakkavad teravad otsad üksteise vastu vibreerima ning tekitavad heli. Heli pole midagi muud kui õhu korrapärane (ja väga tihe) võnkumine, mis omakorda paneb võnkuma meie kõrvas oleva kõrvakile ning meie aju tõlgendab seda helina.

Heli on õhu ühtlane lainetena liikumine. Liikuv õhk paneb vibreerima meie kõrvas asuva kile ning meie aju “”tõlgendab”” seda helina. Kõrre teravad otsakesed hakkavad huulte vahel vibreerima ning panevad liikuma õhu kõrre sees ja ümber. See õhk jõuab lainetena meie kõrva ning kuulemegi plärina taolist heli.”

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!