14. Tantsivad rosinad

Toiduga ei mängita, kuid ega me midagi jubedat ei tee. Lihtsalt rosinad mullivette ja tulemuseks on imevahvad tantsivad rosinad.

Vahendid

 • gaseeritud vesi
 • rosinad
 • läbipaistev joogiklaas

Juhend

 1. Vala klaasi gaseeritud vett.
 2. Lisa veele 5-10 rosinat.
 3. Jälgige lapsega, kuidas rosinad vees „tantsima“ hakkavad. Rosinad hakkavad klaasis tõusma ja laskuma.
  Seletus

  Gaseeritud vees on teatavasti sees süsihappegaas, mis sealt mullikestena väljub. Mullikesed hakkavad hästi rosina krobelise pinna külge kinni ning kui neid sinna piisavalt on kogunenud, viivad nad rosina endaga pinnale kaasa. Pinnale jõudes lähevad osad mullikesed katki, rosin muutub alesjäänud mullikestele liiga raskeks ning vajub jälle põhja.

  Oled tähele pannud, kuidas limonaadipudelit avades seal olevad väikesed mullikesed pudelis alati ülespoole tõusevad? Need samad mullikesed jäävad rosina krobelise pinna külge kinni ning kui neid piisavalt palju on, tõusevad nad koos rosinaga üles. Pinnale jõudes osad mullid lõhkevad, rosin muutub allesjäänud mullide jaoks liiga raskeks, vajub uuesti põhja ning kogu ring hakkab uuesti pihta.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!