11. Tiheduse tulekustuti

Lihtne ja võluv katse, kus näeme nii vahvat keemilist reaktsiooni kui ka wow-efekti pakkuvat hoopis trikiga tule kustutamist.

Vahendid

 • sooda
 • äädikas
 • lehter
 • 0,5 l pudel
 • 3-4 teeküünalt
 • alus küünaldele
 • tikud

Juhend

 1. Süüta küünlad ning küsi lapselt, kuidas oleks võimalik neid ilma puhumata või küünlaid puutumata ära kustutada.
 2. Kui laps peaks vastama, et näiteks vett peale valades, siis ütle, et pool vastust on õige, kuid saab ka kergemini. Meie ei vala küünaldele peale mitte vett, vaid süsihappegaasi.
 3. Raputa lehtri abil pudeli põhja 2-3 teelusikat söögisoodat ning peale vala 2 cm äädikat. Lase reaktsioonil toimuda.
 4. Kalluta pudelit kergelt küünalde kohal (kuid mitte nii palju, et segu pudelist välja tuleks). Küünlad peaksid ära kustuma.
  Seletus

  Sooda ja äädika omavahelisel reageerimisel tekib süsihappegaas ehk CO2, mis on õhust tihedam ehk raskem. Seega jääb see kõik alguses pudelisse püsima. Pudelit kallutades tuleb gaas välja ning laskub küünalde peale. Kuna tuli vajab põlemiseks vaba hapnikku, siis kustuvad küünlad ära, sest süsihappegaas tõrjub hapniku eemale. Süsihappegaasi kasutatakse ka näiteks tulekustutites.

  Esmalt seleta lapsele, mis on süsihappegaas. See on gaas mida hingame välja, sama gaas leidub ka näiteks kihisevates jookides. Segades kokku sooda ja äädika, hakkabki segu kihisema, täpselt nagu limonaad. See on süsihappegaasi eraldumine. See tekkiv süsihappegaas on ülejäänud õhust raskem ning jääb pudelisse kinni. Nüüd oleks vaja ka õppida, et tuli vajab põlemiseks õhus leiduvat hapniku, see sama, mida meie sisse hingame ja eluks vajame. Kui kallutame süsihappegaasi täis pudelit küünla kohal, voolab süsihappegaas sealt välja ja küünla peale. Gaas tõrjub hapniku küünla juurest eemale ning tuli kustubki ära.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!