100. Seemneke kasvama

Eksperiment, mis teadvustab hästi, et kõik meie poolt söödavad seemned on tegelikult mingil hetkel võimelised endast taime kasvatama.

Vahendid

 • Hernetera, uba vms.
 • majapidamispaber
 • säilituskott
 • vesi

Juhend

 1. Võta majapidamispaber ja voldi kokku nii, et see mahuks täpselt säilituskotti. Suurema säilituskoti puhul pane kotti mitu lehte majapidamispaberit, et seda oleks kotis vähemalt 4 kihti.
 2. Vala kotti piisavalt vett, et märjaks teha kogu kotis olev paber, kuid mitte rohkem. Kui kotti satub liigselt vett, ei pruugi katse õnnestuda.
 3. Pane kotti mõned herneterad või oad või hoopis mõlemad. Sule kott kindlalt ning jätke kuhugi päevavalguse rikkasse kohta (näiteks aknalauale) seisma. Jälgige nädala jooksul, mis teradest koti sees saama hakkab.
  Seletus

  Terad hakkavad arenema, justkui oleks need mulda pandud. Säilituskott toimib kasvuhoonena ning teral on piisavalt valgust ja vett, et arenema hakata. Siiski saab see areneda vaid teatud piirini, sest üsna pea vajab taim arenemiseks ka muid toitaineid.

  Lisaks eelnevale juhi lapse tähelepanu erinevatele toiduainetele, millest kõigist võiks omakorda taime kasvatada. Näiteks tomatist, kurgist või hoopis mõnest erilisest pähklist või seemnest.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!