1. Muna vettehüpped

Katsetame mis juhtub, kui kanamunale üks korralik obadus anda. Tulemus üllatab kindlasti.

Vahendid

 • joogiklaas
 • kerge plastist taldrik
 • tualettpaberirull
 • 1 kanamuna
 • vesi

 

Juhend

 1. Täida klaas veega.
 2. Aseta taldrik klaasile, selle peale tualettpaberirull (nii et see jääks täpselt klaasi kohale) ning rulli peale aseta muna.
 3. Nüüd anna külje pealt tugev löök taldriku pihta, nii et see minema lendaks.
 4. Katse õnnestumisel lendab taldrik koos rulliga minema, kuid muna kukub vett.
  Seletus

  Katse selgitab inertsiseadust – keha liigub ühtlaselt sirgjooneliselt või seisab paigal, kui talle mõjuvate jõudude resultant võrdub nulliga. Lööme taldriku minema, kuid selle peal olev tualettpaberirull pole piisavalt suure massiga, et oma paigalseisu säilitada prooviv muna endaga kaasa tõmmata.

  Kas oled kunagi autos tähele pannud, et kui auto keerab paremale, kaldud sina vasakule? Või kui auto järsku pidurdab, liigud sina natuke ettepoole? Seda nähtust nimetatakse inertsiks – see tähendab, et asjad tahavad alati jääda täpselt nii nagu nad enne olid. Kui muna seisab paigal, ei taha ta alguses liikuma hakata ning selle asemel, et taldriku ja tualettpaberirulliga koos minema lennata, kukub ta toe kadumisel lihtsalt alla.

   

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!