Lubage esitleda: LAHEAEG! 🥳

🔥 Interaktiivne teadusteater
🧪 põnevad veebiteadusringid
🏆 challenge’id (peaauhind PlayStation 5!)
✨ ahvatlevad loosimängud
📚 kuhjaga uusi teadmisi

Tule Laheajale Põrsakeste ja AHHAA seltsi! Igal päeval toimuvad ülekanded kell 10-12 ja 16-18.

Iga päev toob uue meelelahutusliku ja hariva programmi, mis on jõukohane kõigile teadushuvilistele. Saad nautida humoorikaid ja põnevaid etteasteid, aga ka ise teaduse oma kodus proovile panna! 🤩

Koduseks katsetamiseks saadame enne ürituse algust nimekirja vajalikest vahenditest. Seega on tarvis korraldada iseseisev aardejaht kodus või poes. 📋

Osalemine on mugav: Laheaja aitab Sinu koju tuua live ülekanne Elisa Eesti stage’l! 📺

Põrsakeste ja AHHAA-ga löövad kampa Tartu Loodusmaja, Nuti-Võlur, Psühhobuss, Elisa Eesti ning Eesti Teadushuvihariduse Liit.

Osalemine on täiesti tasuta, kuid saad osta aitäh-pileti teaduse populariseerimise toetamiseks. 🙌🎫

Laheaja toimuist toetab Elisa Eesti ning ülekanne toimub Elisa Stage’l.

Ürituse korraldamist toetab Eesti Teadushuvihariduse Liit.

Ürituse korraldamist toetab Teeviit. Vaata #sisukasvaheaeg tegevusi siit.

Videovõistlus “Hoogne teadusklipp!”

Pane kokku kuni 1 minuti pikkune äge videoklipp mõnest teaduskatsest, mille leiad AHHAA TikTokist, Kolme Põrsakese Teadusveebist või mujalt.

Videoklipi võid laadida üles TikToki või Instagrami, kasutades märksõna #laheaeg. Videoklippe saab otse meile saata siin: https://forms.gle/8366UXQRwfe2dg2p8.

Videote jagamise tähtaeg on 22.04 kell 12:00. Võitjad teatame live ülekandes 22.04 kell 18:00.

„Hoogne teadusklipp!“ reeglid
 1. Video peab olema tehtud ohututes tingimustes ning tegevused ei tohi ohustada katse korraldajat ega midagi selle ümber. Vajadusel kasutada kaitseprille ja riietust;
 2. Hindame video puhul:
  1. Produktsiooni (lõikamine, muusika jms);
  2. Õpetlikkust ja silmaringi laiendamist;
  3. Originaalsust ja omanäolisust.
 3. Valmis videot võib jagada järgmistes keskkondades: TikTok, Instagram või Google Forms. AHHAA-l ja Kolmel Põrsakesel on hiljem õigus neid klippe kasutada.
  1. TikToki postitades lisage juurde #laheaeg ja @ahhaa_science;
  2. Instagram postitades lisage juurde #laheaeg, @ahhaa_science ja @kolmporsakest.
 4. Maksimaalne video pikkus on 1 minut;
 5. Paremusjärjestuse otsustab žürii, mis koostatakse Kolme Põrsakese, AHHAA ja Elisa Eesti poolt. Žüriil on õigus määrata eriauhindu.

Väljakutse peaauhinnaks on Elisa Eesti poolt PlayStation 5!

Lisaks jagame põnevaid auhindu nii Kolme Põrsake kui ka AHHAA poolt: põrsakeste teadusteater Sinu kodus, AHHAA-ga TikTokide tegemine, erinevad tegevuskastid ja palju muud ägedat!

Laheaja ajakava

20.04 | Teisipäev

Kell 10:00

Kolme Põrsakese Veebiteadusring

Kõik suured ja väikesed teadushuvilised on oodatud osalema Kolme Põrsakese veebiteadusringis! Teeme koos põnevaid katseid koduste vahenditega. Hiljemalt päev enne tegevuse algust saadame vajalike vahendite nimekirja.

Kell 11:00

Tartu Loodusmaja väljakutse

Reeglid
 1. Leia 5 puuliiki: arukask, harilik hobukastan, harilik pärn, harilik kuusk ja harilik vaher.
 2. Tee nendega koos foto.
 3. Tee foto oma kokku korjatud prügist.
 4. Koosta puuliikide ja prügi fotodest kollaaž.
 5. Postita kollaaž sotsiaalmeediakanalisse (Facebook, Instagram või Twitter), kasutades järgmisi teemaviiteid: #looduschallenge #tartuloodusmaja #teadushuvi
Auhinnad ja lisainfo

Esmaspäeval, 26.aprillil kell 12:00 kuulutatakse välja looduschallenge võitjad. Võitjad selgitatakse välja kõikide õigete puuliikide ja prügi fotodega postitatud kolaažide vahel. Võitjad selguvad loosi teel.

Võitjatega võetakse ühendust selles sotsiaalmeedia kanalis, kuhu kollaaž postitati. Lisaks avaldatakse võitjate nimed ka sündmuse ja Tartu loodusmaja kodulehel ning sotsiaalmeedia kanalites.

Auhindadeks on võimalus pidada oma sünnipäev Tartu loodusmajas koos juhendaja ja mõnusate tegevustega (https://www.tartuloodusmaja.ee/teenused/uued-laste-sunnipaevaprogrammid/) ja Kolme Põrsakese suur teaduskast (https://kolmporsakest.ee/pood/tegevuskastid/teaduskast/) .

Puude määramiseks on võimalik kasutada pungade määramise lehte: https://www.tartuloodusmaja.ee/wp-content/uploads/2020/03/Maaramisleht_Valik_Tartu_puid_ja_taimi_A3_2013.pdf

Juba lehte puhkenud puid aitab määrata Eesti eflora: http://dbiodbs.univ.trieste.it/carso/chiavi_pub21?sc=367

Tartu loodusmaja ootab kõiki loodus- ja keskkonnahuvilisi noori koos perega loodusesse liikuma. Loodus on kõikjal sinu ümber, haara oma nutiseade ning leia üles ette antud puuliigid. Võta kaasa ka prügikott ja  kaitsekindad ning korja oma teel kokku lume alt välja sulanud prügi ja toimeta see prügikasti.

Oma leidusid jaga teistega erinevates sotsiaalmeediakanalites, kasutades looduschallenge teemaviiteid. Kõikide õigete puuliikide leidjatele ja pildile püüdjatele on välja pandud mitmeid auhindu.

Lisainfo ja küsimused: Pille-Riin Pärnsalu pilleriin.parnsalu@tartuloodusmaja.ee

Tartu loodusmaja – Teeviit looduse juurde

Kell 16:00

Psühhobuss teadusetendus

Kuidas võivad inimesed ühest ja samast asjast täiesti erinevalt mõelda? Me võime küll mõelda, et info on kättesaadavam kui kunagi varem, kuid kuivõrd me ikkagi viibime samas inforuumis ning kuidas info ise ning teised inimesed meid mõjutavad – see selgub kaasahaaravaid psühholoogilisi eksperimente täis Psühhobussi etendusest „Mõttemoonutused“!

Kell 17:00

AHHAA TikToki workshop

Kui TikToki kasutad, siis oled vast juba näinud AHHAA ägedaid teaduskatseid! Tule piilu nüüd aga kaamera taha ning saa teada, kuidas põnevaid videoklippe luuakse!

Pärast töötuba ootame noorte ägedaid koduste teaduskatsete videosid nii TikTokis kui ka mujal sotsiaalmeedias. Valime välija ägedamad videod ning premeerime autoreid auhindadega!

Vaata: https://kolmporsakest.ee/laheaeg#voistlus

Peaauhinnaks on Elisa Eesti poolt PlayStation 5!

21.04 | Kolmapäev

Kell 10:00

AHHAA vs Kolm Põrsakest veebiteadusring

Tule võta koos AHHAAkate ja Põrsakestega mõõtu erinevate teaduskatsete sooritamisel. Kes teeb paremini teaduskatseid? Kes on noob ja kes on pro?

Enamikke katseid saad kodus põrsakeste ja AHHAAkatega kaasa teha. Saadame nädala alguses info vajaminevatest vahenditest.

Kell 11:00

AHHAA: Prügimuinasjutt

Tule ja vaata nukuteatrit, kus kõik (nii lava kui ka tegelased) on valmistatud prügist. Peategelaseks on inetu pardipoeg, kes on sattunud reostunud vette ujuma ja kelle sulestik muutub tundmatuseni. Kuidas pardipoja olukord laheneb ja millised seiklused teda ees ootavad, seda näed juba meie nukuteatris!

Kell 16:00

Virtuaaltuur AHHAAs põrsakestega

AHHAA keskus on suur ja salapärane teadusekants. Teadust täis Laheajal avaneb eksklusiivne võimalus uudistada tavapärasele külastajale peidetud keldreid ja nurgataguseid. Mida tahaks Sina AHHAA keskuses näha?

Anna meile siin või meie sotsiaalmeedias teada ning põrsakesed panevad kokku eksklusiivse reportaaži AHHAA keskuse saladustest.

Kell 17:00

Interaktiivne teadusteater

Esimest korda Eestis saab publik kontrollida täielikult teadusteatri esinemist! Iga liigutuse, iga otsuse määrab publik hääletamisega ning teadusteatri esinejatel ei ole muud valikut, kui teha seda, mida publik neile ütleb!

Valada kokku punane ja sinine vedlik? Pane see aine põlema? Pista see vedelasse lämmastikku? Sina ja teised vaatajad otsuste, kuidas katseid tehakse!

22.04 | Neljapäev

Kell 10:00

AHHAA teadus-e-klubi

Veeda lõbus hommikupoolik AHHAA teadus-e-klubi juhendajatega enda kodus katsetades! Õpi tegema ägedaid füüsikakatseid koduste vahenditega.

Kell 11:00

6 klotsi mängud Nuti-Võluriga

Lõbusad ja kaasahaaravad mängud LEGO klotsidega, mida teha üksi, koos pere või sõbraga. Paneme proovile oma tähelepanu, koordinatsiooni, keskendumise ja loovuse. Varu endale 6 erivärvi LEGO Duplo 2×4 klotsi. Punane, kollane, oranž, roheline, tumesinine ja helesinine. Kui sul Duplo mõõdus klotse ei ole, siis asenda need LEGO 2×4 klotsidega. Mängida saame ikka!

 

Kell 16:00

Teaduspodcast Kätriin Helena Huttuneniga

Sea ennast kaasahaarava podcasti lainele! Arutame teaduse populariseerijate hingeelu, kas meie tööl on vilja ning milline see on. Jagame häid nippe, kuidas ennast pidevalt muutuva (teadus)maailmaga kursis hoida ning põnevaid seikasid teaduse populariseerimisel.

Osalemas on:
Kadi Siigur (Põrsake, Rakett69 2018. a. hooaja võitja)
Erik Mänd (AHHAA tegevusjuhendaja)
Mats Mikkor (Kvark teadusteater)

Jutuajamist aitab katalüseerida Kätriin Helena Huttunen.

 

Kell 17:00

Muusika-teadusteater +
auhinna tseremoonia

Mis on vahet roki- ja džässikitarristil? 🎸 Esimene mängib kolm akordi 3000 kuulajale, teine 3000 akordi kolmele kuulajale… AHHAA esibassimees Ragnar ja džässiguru Daniel tahavad oma teadusteatris välja selgitada, kuidas tegelikult on. 

Siit tuleb küll tõeline gigantide heitlus!🤘🎼Kes vaatama tulla tohivad? Kõik!

 

Kolme Põrsakese infokiri

Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.