Miks on teadusringid lahedad?

Igal õppeaastal on lasteaialastel võimalik osa võtta Kolme Põrsakese teadusringist. Teadusringide eesmärk on tekitada lastes uudishimu ümbritseva maailma vastu. Kuidas miski toimib ja mis on mõne tegevuse eesmärk, saavad lapsed teada teadusringis, viies läbi katseid ja proovides kätt erinevates ülesannetes. Meie soov on anda lastele võimalus tunda end väikeste teadlastena ning seetõttu laseme neil proovida ja uurida kõike võimalikku.

Laste arusaam maailmast on teistsugune kui täiskasvanu oma. Näiteks täiskasvanu jaoks võib tunduda gravitatsioon iseenesest mõistetavana, kuid väikese lapse jaoks ei pruugi see nii lihtne olla. Siinkohal tulebki appi teadusring, mis seletab ja ka näitab lastele väga lihtsalt, mis on gravitatsioon ja kuidas see toimib. Tänu sellele tekib lastes uudishimu ja avastamisrõõm ka teiste teemade vastu.

Oleme uurinud nii lapsevanematelt kui ka ringijuhendajatelt tagasisidet, miks neile meeldivad teadusringid. Mitmed lapsevanemad on öelnud, et nende laps ootab iga nädal teadusringi ning pärast seda on lapsel kodus suur avastamishimu alles. Kodus kehastatakse end lemmikuks teadlasteks ning mängitakse läbi millegi olulise avastamist. Seda kuuldes teame me, et meie tegevuse väljund on täpselt see õige. Kolme Põrsakese ringijuhendajad on öelnud ka omalt poolt, et see töö on nende jaoks pigem hobi. Igal nädalal on ootus minna ringi läbi viima, lapsed on nii nutikad ja oskavad näiteid tuua oma elust. Ringist lahkudes valdab juhendajat soe tunne südames, iga kord on rõõm vaadata, kuidas lapsed lähevad tagasi oma rühma, jutustades tunnis juhtunust ning jagavad oma arvamusi teistega. Ka see näitab meile, et me teeme õiget asja.

“Ma ise õpin läbi põrsakeste tegevuse nii palju. Ma tunnen, et mul on nii palju, mida lastele anda.”

Ringijuhendaja Heili

Lastelt saame tagasisidet igas ringis. Iga kord neile otsa vaadates on aru saada, et neile meeldib avastada ja uurida. Kui saab veel käed külge panna, on veel ägedam. Nad õpivad endalegi teadmata nii palju uut ja huvitavat neid ümbritseva maailma kohta.

Praeguse kriisiolukorra tõttu on meie ringide tegevus veidi häiritud, ei ole veel teada, kas ja kuna ringid hakkavad toimuma. Sellegi poolest ei ole me oma tegevust peatanud, vaid mõtlesime välja lahenduseks tegevuskastid, mille saab iga lapsevanem enda lapsele koju tellida. Kastis on katsete ja meisterduste jaoks vajalikud vahendid ning juhis kuidas toimetada.

Meie tegevus on välja kasvanud unistusest maailma muuta. Me tahame näidata lastele juba väiksest peale, et teadus on huvitav, lihtne ja põnev. Ning kes teab, ehk sirgub just teadusringist järgmine Albert Einstein meie maailma.

Kolme Põrsakese infokiri

Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.