Kuidas saada laps ekraanist eemale?

  1. aastal läbiviidud uuringus EU Kids Online selgub, et 97% eesti noortest vanuses 9-17 kasutavad igapäevaselt internetti. Keskmiselt ekraani taga veedetud aeg ulatub pea 2,5 tunnini päevas. Statistika on nii mõnelegi vanemale murettekitav, kuna harivaid ning arendavaid tegevusi teeb noorem generatsioon oma vabast ajast aina vähem.

Maast madalast on lastel nutiseade käes. Seal on ühe näpuliigutse kaugusel kogu maailm, alustades meelelahutusest ning lõpetades koolitöödega. Vaadates uuringu EU Kids Online raportit Eesti kohta, selgub, et kõige rohkem aega kulutavadnoored meelelahutusele: videote vaatamisele (80%), muusika kuulamisele (69%) ja online mängude mängimisele. Uuring Zenith ennustab, et aastal 2020. veedab keskmine noor päevas 188 minutit internetis surfates.

Siiski pole kõik nii sünge ning positiivset tendentsi on märgata kulutatud ajas televiisori vaatamisele. Nimelt kahe aastaga on see langenud 175 minutilt 161 minutile ning oodatagi on veel suuremat langust.

Lahendus sellele mõtlemapanevale statistikale peitub siiski lapses ja  lapsevanemas . “Igal lapsel on huvid, ei ole ühtegi last kes ei huvituks mitte millestki” nendib teadust populariseeriva ettevõtte tegevjuht Omari Loid. “Neid huvide sähvatusi tuleb lihtsalt õigel ajal märgata ning suunata last veel rohkem uurima ja veel rohkem huvituma antud valdkonnast. Nutitelefonis veedetud aeg saab ka olla väga kasulik lapse arengule, kui lapsel endal on huvi mängida harivaid mänge ning kasutada suurepäraseid võimalusi õppimiseks. Selleks on aga tarvis tuge nii vanematelt kui ka teistelt eeskujudelt lapse ümber.”

Kolme Põrsakese missiooniks on motiveerida lapsi ja noori teadust avastama, uudishimulik olema ja kriitiliselt mõtlema, inspireerides seeläbi järgmist põlvkonda maailma muutma. Juba lasteaia mudilastel on võimalik oma silmaringi laiendada Kolme Põrsakese teadusringides kümnetes Eesti lasteaedades. Teadusringiga saad tutvuda Kolme Põrsakese kodulehel www.kolmporsakest.ee/teadusring.

 

Rohkem infot postituses mainitud uuringute kohta leiad siit.

Kolme Põrsakese infokiri

Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.