Elu pärast eriolukorda

Alates 18. maist on nüüdseks üle kahe kuu kestnud riiklik eriolukord lõpuks läbi saanud. Suur enamik meist on olnud tublid ja vastutustundlikud: väljunud kodust vaid äärmisel vajadusel ning vähendanud kokkupuuteid teiste inimestega. Selline situatsioon oli ilmselt meile kõigile väga harjumatu ja segaseid tundeid tekitav, kuid see kõik pole olnud asjata. Praeguseks on igapäevane lisanduvate nakatumiste hulk näidanud juba langustrendi: viimase kolme nädala jooksul on avastatud alla kümne uue haigusjuhu päevas. Seetõttu võime hakata ette võtma esimesi ettevaatlikke sammukesi harjumuspärase elu taastamise suunas.

End ei tohi aga lasta eriolukorra lõppemisest petta. Viirus ei mängi samade reeglite järgi nagu inimesed. Esmaspäeval ei pakkinud ta oma asju kokku, kergitanud mütsi ega kadunud meie seast. Sel põhjusel peaksime säilitama valveloleku ning jätkama võitlust viiruse vastu, järgides samu reegleid nagu siianigi.

KKK: 2 + 2 + kätepesu

Reegli 2 + 2 ning käte pesemise või desinfitseerimise tähtsust ei saa üle hinnata. Kuna viiruse ainuke eluspüsimise võimalus oleme meie, siis on meie parim kaitse endiselt piisava vahemaa hoidmine. Olgugi et eriolukord on läbi, on võimalusel siiski parim mõte püsida võimalikult palju kodus. Kui on tarvis välja minna, siis tehke seda maksimaalselt kahekaupa, hoides teiste inimestega vähemalt kahemeetrist vahemaad. End haigena tundes tuleb püsida kodus. Sedasi tegutsedes ei anna me viirusele võimalust järgmise peremehe peale hüpata.

Lisaks sellele on endiselt tähtis ka käte pesemine ja vajadusel desinfitseerimine. Kodust väljas asjatoimetusi ajades, eriti näiteks poes käies, on hea kaasas kanda desinfitseerimisvahendit, millega peale potentsiaalselt saastunud pindade katsumist käed puhastada. Kauplustes on samuti võimalik kasutada kohapeal olevaid desinfitseerimisvahendeid. Koju jõudes on aga kõige parem valik siiski pesta käsi sooja vee ja seebiga.

Lisalugemist viiruste kohta

Täpsemalt viiruste olemuse ning selle kohta, kuidas seep ja alkohol viiruseid hävitavad, on võimalik lugeda eriolukorra alguses meie blogis ilmunud postitusest Mis on viirused?. Nüüdseks on Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimusel samuti valminud kaks lühikest õppefilmi, mis selgitavad viiruste teemat üldiselt ning täpsemalt ka seda, mis on koroonaviirus. Vastavalt filmi sisu keerukusastmele on üks neist mõeldud I ja II kooliastmele ning teine III kooliastmele ja gümnaasiumile. Filmid on kõigile tasuta kättesaadavad.
I ja II kooliastmele mõeldud film
III kooliastmele ja gümnaasiumile mõeldud film

Oleme olnud tublid, kuid me ei tohi veel valvsust kaotada. Panen teile kõigile südamele, et järgiksite teadlaste ja valitsuse antud juhiseid nii iseenda, oma pere kui ka ülejäänud rahva heaks. Mida ettevaatlikumad praegu oleme, seda rutem saame jälle reisida, kinos ja teatris käia ning olla koos oma pere ja sõpradega.

Püsime terved!
Allikas: kriis.ee

Koroonakaart – Statistika koroonaviiruse leviku kohta Eestis
Eriolukorrajärgsed piirangud ja leevendused

Kolme Põrsakese infokiri

Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.