Triinu Bergmann

Persoonilugu teadusveebi videote loojaga

Seekordses postituses jagab meiega oma mõtteid Triinu Bergmann, kes oli aastaid vastutav selle eest, et põnevad teaduskatsed põrsakeste repertuaarist kunagi otsa ei saaks. Tänu Triinu loovale mõtlemisele ja nutikusele jõudis nii laste kui ka täiskasvanuteni sadu ägedaid ja silmaringi laiendavaid teaduskatseid ja – töötubasid. Tänaseks on Triinu liikunud erialasele tööle, kuid tema põnevad kavad ja katsed on igal põrsakesel selged siiani.

Triinu liitus põrsakestega 2014. aasta suvel ning sellest sai tema esimene töökoht. Kolme Põrsakesse kandideerimisel pidi esitama ühe teaduskatse ning seda publikule, kelleks olid lapsed ja teised kandidaadid, ka seletama. Triinu mäletab sellest hetkest nii palju: ”Minu katses olid küünlad, mida aga eredas päikesevalguses absoluutselt näha ei olnud ning samuti kippus tuul neid pidevalt ära puhuma ning katsest ei tulnud midagi välja. Olin endale ülimalt tänulik, et olin ette valmistanud ka teise katse, mis sobis välitingimustesse oluliselt paremini. Ja nii ma tööle saingi.“

Triinul on meeles ka oma esimene esinemine. ”Kuna eelnev lavakogemus oli mul tegelikult juba muusikaga tegelemisest olemas, siis esinemist ise ma ei kartnud, küll aga seda, kas katsed tulevad välja. Võtsin taaskord igaks juhuks varuga katseid kaasa ja ära ma selle tegin. Esimese korra kohta julgen öelda, et suhteliselt hästi, suur abi oli ka muidugi väga vahvast publikust. Mõtlen siiani, kui oluline oli tegelikult see, et esimene kogemus oli niivõrd tore ja positiivne. Pärast seda julgesin juba kõikvõimalikke esinemispakkumisi vastu võtta ja lõpuks kogunes erinevaid etendusi ja showsid ikka väga-väga palju.

Siis tulid juba lasteaiad. Alustasin sealgi lihtsalt teadusringide juhendajana. Kuna toona oli veel kõik väga algfaasis ning kavad ringide jaoks ilmusid tõesti väga ebaregulaarselt, siis hakkasin oma ringides katsetama enda koostatud kavasid. Olin ise katsetest väga vaimustuses ja proovisin seda kõike oma ringi lastele edasi anda. Sealt sain väga hea kogemuse, millised katsed lastele meeldivad ja millised jätavad külmaks. Nii mõnigi katse, mis minu meelest oli täiesti fantastiline, ei läinud lastele üldse peale. Mainisin ka teistele, et teen oma lasteaias ise kavasid ning üsna kiiresti tuli pakkumine siis juba oma kavasid kõigile jagada. Mõte mulle meeldis ja nii minust juba ringikavade koostaja saigi.”

Triinu sõnul tegi ettevõte tema sealoleku ajal läbi tohutu arengu ning tal on hea meel, et sai seda kõrvalt jälgida ja kaasa aidata. Ühel hetkel tundis ta siiski, et on aeg edasi liikuda. “Rööprähklemine mitmel erineval rindel on tore mõneks ajaks, kuid lõpuks olin päris väsinud. Ning kuna ma ise enam aktiivselt esinemas ei käinud ega teadusringe ei andnud, sain aru, et olen kogu teemast pisut liiga kaugeks jäänud ning minu töö õnnestuks paremini kellelgi, kes seda tõesti iga päev aktiivselt tegi.”

Praegusel hetkel toimetab Triinu sootuks erinevatel rinnetel. Tal on pooleli ülikooli viimane aasta ehitusinseneri erialal ning viimased 2,5 aastat on ta olnud erialasel tööl. Nimelt on ta projekteerija ettevõttes, mis toodab katuse kandetarindeid ja elementmaju. Töö kõrvalt tegeleb ta rahvatantsuga ja on endasõnutsi kirglik pikamaajooksja. “Pärast pingelist töö- või koolipäeva pole midagi mõnusamat, kui üks jooksuring, mis korrastab mõtted ja laseb päeva halvad emotsioonid välja elada. Talvisel ajal veedan enamus oma õhtutest TÜ spordihoone kergejõustikuhallis ning suvisel võitlusperioodil dikteerivad elu võistlused, mida jagub peaaegu igasse nädalavahetusse.” Viimase kahe aasta jooksul on suure osa ajast võtnud enda alla aga oma maja ehitamine, mis on tema unistuseks olnud nii kaua kui ta mäletab.

Küsimuse peale, mida Kolm Põrsakest talle kõige rohkem õpetas, vastab Triinu: ”Eelkõige on see õpetanud pingutama ja vaeva nägema, samuti andnud julguse enda eest seista ja oma arvamust kõva häälega välja öelda. Kõige väärtuslikumaks pean aga oskust töötada meeskonnas. Olen alati olnud üsna isepäine ja üldjuhul tahan alati ise kõik ära teha, sest siis saavad asjad tehtud nii nagu mulle meeldib. Tänapäeval niimoodi aga kaugele ei jõua, olenemata erialast või eluvaldkonnast, on alati vaja kellegagi koos töötada, arutada ja arvestada. Tihti avastasin, et kui oma mõtted ja mured seoses parasjagu käsil olnud projektiga kellelegi ära räägin, sain vastu hoopis teisest vaatevinklist tulnud nägemuse, mis viis väga lahedate lõpptulemusteni.”

Oma praeguse töö juures igatseb Triinu kõige enam spontaanseid ettevõtmisi, sest Kolmes Põrsakeses töötamise juures tõstab ta esile tõsiasja, et ”oli ülimalt vahva, kui pähe lõi mingi idee, kas mõne projekti või lasteaia kavaga seoses või lihtsalt niisama, rääkisin sellest, ning vastuseks sain „Äge, teeme ära!” Just nendel hetkedel, kui pähe lõi selline idee, lendasime kontorist kiiresti poodi, ostsime vajalikud asjad ning hakkasime katsetama.” Samuti igatseb ta oma kätega tegemist, sest põrsakestes tuli pidevalt midagi meisterdada, ehitada, leiutada. “Tõeline nauding oli mõnikord kontor sellepärast lausa pea peale pöörata. Ja iialgi ei oleks ma uskunud, et igatsen näiteks lasteaiakastide pakkimise juures 400 õhupalli täitmist jahuga või 2000 kõrre jagamist 12 kaupa puntidesse, aga selles oli midagi väga meditatiivset.” Kolmas asi, mida Triinu enim igatseb, on inimesed. “Meenutan kõike koos tehtut alati kerge muie näol, nalja sai palju. Muidugi oli ka raskeid hetki, vaidluseid ja tuliseid arutelusid, aga päris ausalt, neid ei mäleta. Eredalt on ikka meeles need hetked, kus sai tõesti mõnes erilises paigas esinemas käidud või lihtsalt hiliste õhtutundideni koos kontoris tööd tehes. Aga mina ei võtnud seda kunagi tööna, olin koos toredate inimestega ja „töö“ juhtus iseenesest.”

 

 

Rääkides teadusveebi videotest, siis see algas Triinu jaoks katsete otsimise ja välja mõtlemisega. “Katsete varasalv on mul suur, kuid tahtsin seekord midagi uut ja huvitavat teha. Muidugi on sees vanad teadusteatri klassikud, mis inimestele ikka ja jälle peale lähevad, aga ka mõned minu päris enda välja mõeldud asjad. Kõige suurem väljakutse nende katsete kokku panemisel oli tegelikult see, et kõik katsevahendid oleks kodus/poest leitavad ning katse oleks samal ajal piisavalt põnev ja huvitav, et lapsed tahaksid seda ka kodus järgi proovida.” Katsete väljaotsimisele ja testimisele järgnes loomulikult katsete filmimine, mis Triinu sõnul tõeliselt vahva protsess oli. “Filmisime kõik videod ära kahe või kolme päevaga, täpselt enam ei mäletagi. Alustasime varahommikul ja lõpetasime alles hilja õhtul. Mina tegin katseid, Kristjan filmis ja Ludvig monteeris just filmitud materjali kokku. Ja niimoodi nad kõik väga lühikese ajaga purki saidki. Ühelt poolt oli filmimine päris pingeline, sest pidime kõik valmis saama väga lühikese ajaperioodi jooksul (eks kõigi graafikud, kaasa arvatud minu enda, olid väga tihedad ja ühist aega oli keeruline leida), teisalt sai rohkelt nalja . Oleks päris tore näha sassi läinud kaadreid, sest puterdasin mõne katse tegemisel ikka päris palju. On hoopis omaette kogemus, kui muidu oled harjunud katseid läbi viima n-ö oma nina all, aga nüüd pead suutma kaamerasse näidata ära täpselt iga viimse kui detaili, iga paberijupikese lõikamise või vee valamise. Kui lõpuks kõik videod valmis said, vaatasin neid kõiki vist vähemalt 3-4 korda üle, et ühtegi viga sees ei oleks. Selles suhtes olen ülimalt tänulik filmimeeskonnale, tehtud töö oli konkreetne, kiire ja korralik. Aga seda taustaks jooksvat muusikat ei saanud ma vist pool aastat peast välja…Mul on hea meel, et projekt lõpuks valmima hakkab ning teadusveeb ülesse saab. See on üks projekt, mille üle olen tõeliselt uhke ning ootan põnevusega, et ka seda näha saaksid.”

 “Igatsen Triinuga koos uute ja põnevate katsete üle arutamist ning ka nende proovimist. Koos temaga katsetades võis olla kindel, et kui katse ise välja ei tulegi, siis lõbus on ikka! Triinu on teinud põssade teadusringide ja katsete arendamises väga võimsa ja märkimisväärse töö. Mitte ainult mahult (100 teadusveebi katset + mitme aasta jagu teadusringi katseid), aga ka sisult ning õpetuslikult. Ka mitmed teised põssad igatsevad Triinu tehtud videojuhendeid teadusringi kavadele. Ja lisaks veel seda kõike suure armastusega põssade ning teadusringi laste vastu. Triinu tehtud töö ja loodud väärtus on tõesti suurepärane! Ta on jätnud väga tugeva jälje põrsakestesse, mille eest jääb ülejäänud põrsapere alati tänulikuks! NB! Kastikuninganna tiitel jääb igavesti Sulle, Triinu!”
– Kolme Põrsakese tegevjuht Omari

Teadusveebiga saad tutvuda allpool!

Vaata edasi teadusveebist!

Kolme Põrsakese teadusveebis on kokku 100 erinevat ja põnevat teaduskatset nii suurtele kui ka väikestele teadushuvilisetele! Kliki lingile allpool ning hakka aga katsetama! NB! Sõprade ja vanematega koos on palju põnevam katsetada!

Kolme Põrsakese infokiri

Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.